NÁŠ PŘÍBĚH

Vznik názvu rodinného pivovaru „Kronl” je spojen s pověstí Mariánskolázeňska.
Obávaný loupežník z Milhostova.
Ve středověku řádil v kraji kolem Podhory loupežnický vůdce Kronl. (nářečně „Graunl“, „Gaunl“ až po „gauner“), podobný bavorskému loupežníkovi „Hiaslovi“. Pocházel z Kronova mlýna u Milhostova v údolí Jilmového potoka pod vrchem Podhorou.
Bylo to v dobách, kdy se lesy táhly do dálek a Podhorní les s Císařským lesem tvořily ještě jeden celek. Jeho kumpáni přeměnili krajinu v nejistý, nebezpečný kout země.
V lesích měl Kronl četné skrýše a doupata, v nichž ukrýval kořist, ale i sebe a svou sebranku.
Loupeživý Kronl přepadal kupce na cestách, ale loupil i přímo ve vsích a jeho čeládka byla postrachem celého okolí. Jednou s 25 muži, převlečenými za doprovod bohatého kupce, kterým byl Kronl sám, přijel v kočáře do kláštera Teplá. Byl přátelsky přijat a pohoštěn u klášterní tabule. Zatímco Kronl seděl s mnichy, jeho muži mezitím vykrádali klášter, výnášeli zlaté předměty a když byli hotovi, dali mu tajné znamení. Kronl vstal, představil se, kdo skutečně je, a zmizel i se svými kumpány i s lupem, který odváželi na povozech.
Zrádce strašlivě, krutě trestal. Mlýnského pacholka potrestal tak, že ho za nohy pověsil, hlavou do mraveniště. Poslední přepadení provedl ve Vysočanech, byl tu však chycen, odvezen v poutech do Teplé a tam přišel o hlavu.
Ukradené poklady se nenašly. Byly kdesi dobře ukryty. Poslední majitel Kronova mlýna, Max Plescher, marně hledal v mlýně a v lese v okolí Kronlovu lupičskou kořist. Když se někdy náhodně našly v lese stříbrné peníze nebo cennosti, říkávalo se, že pocházejí z Kronlova lupu. Před mnoha lety nalezl sedlák z Ovesných Kladrub jakousi dutinu, plnou různého kostelního nářadí. To mohlo pocházet jen z Kronlova pokladu.
Když lidé spatřili v lese světlo bludičky, říkalo se, že tam pálí Kronl své poklady a takovým místům je třeba se vyhnout.
Autor pověsti : Ing. Richard Švandrlík

Poctivé, řemeslně vyrobené, nefiltrované a nepasterované, správně uleželé pivo s výjimečnou gastronomií v domácím prostředí.
Phone: +420 723 531 521
Mariánské Lázně Kollárova 94/26